Yangın Söndürme Solüsyonları

F-500

F-500 Enkapsülator Solüsyon

Lityum-ion Aküler İçin Yangın Söndürme Teknolojisinin Araştırılması ve Geliştirilmesi:

Elektrikli Araçların Lityum-ion akü yangınlarına karşı Söndürme sistemindeki F-500 mikro kapsül teknolojisi katkı maddesi içeren su sisi uygulaması.

Literatürde patlayıcı hidrokarbonların mikro kapsül teknolojisi konusunda çok az çalışma vardır ve mevcut araştırmaların sonuçları ağırlıklı olarak gelişmiş ülkelerde yoğunlaşmıştır. Mevcut ileri teknoloji F-500 mikro kapsülün Amerikan tehlikeli madde Control Arts Inc (HCT) tarafından geliştirilen yeni bir yüksek verimli yangın söndürme, patlama önleme ve çevre teknolojisi olan malzeme teknolojisidir.

Bosch, 2009 yılında su, köpük, toz ve F-500’ün söndürme etkisini lityum pil yangınları üzerinde test etti. Testler, F-500’ün ilk lityum-ion akü yangın söndürme maddesi tercihi olduğunu buldu.

Nisan 2013’te, Alman motorlu taşıtlar teftiş birliği (DEKRA) üç çeşit yangın söndürme maddesi seçti ve elektrikli aracın güç lityum pil ateşi üzerindeki söndürücü etkiyi inceledi [9]. Elektrikli aracın lityum-ion akü yapısına göre, DEKRA lityum pili tutuşturmak ve yangın modeli kurmak için n-heptan kullandı. F-500 yangın söndürme ajanının su ve toz yangın söndürme ajanının lityum pil yangınını söndürme üzerindeki etkisini karşılaştırdılar. İtfaiyeciler, n-heptan yanmasının 20 dakika sonra yanmasından sonra yangınla mücadeleye başladılar. Simülasyon deneyleriyle DEKRA, suyun elektrikli araçların lityum pil ateşini başarıyla söndürdüğünü buldu. Ancak, büyük su tüketimi ve uzun söndürme süresi gibi başka birçok sorun var. F-500 yangın söndürme maddesi, söndürme lityum pil yangınlarının verimini artırabilir. % 1 F-500 içeren söndürme solüsyonunun söndürme süresi, sadece ON DÖRT saniyedir. Su tüketimi muazzam ölçüde azalır.

TEMPER'S

Temper S55

0°C / -55°C
A/B/C/E/: %100
Ambalaj: 18,92 Lt (5 Galon)
Marka Menşei: TEMPER Tech.

AB/İsveç

Flame Freeze

Flame Freeze

Kolaylıkla biyolojik olarak parçalanabilir.

Korozif değildir.

Yanıcı ve parlayıcı değildir.

Hidrokarbon moleküllerini kapsülleyerek yangınları önlemek için kullanılabilir.

Soğutma özelliği ile yeniden tutuşmayı önler ve yanmış alanlara daha güvenli yeniden girişe izin verir.

A: %0,25-%1
B: %3 Non Polar
B/C: %6- Polar Solvent
E: Sadece Uygun Ekipman İle ( Water Mist)
D: %100
F: %1-%3
Ambalaj: 18,92 Lt (5 Galon)
Marka/Menşei: MOMAR / USA

HFC 227ea Gazı

Waysmos HFC227ea (MH227®) 

A. B ve C sınıfı yangınlar için uygundur.

Halon 1301 için çevresel olarak tercih edilen bir alternatiftir. 

İnsanlar ve hayvanlar için güvenlidir.

Temizleyin ve kalıntı bırakmaz.

Elektriksel olarak iletken değildir ve aşındırıcı değildir.

UL, FM  onaylıdır.